Najlepsze książki 2024 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2024 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Najlepsze książki 2024 roku - PAŹDZIERNIK
Jokha Alharthi - Ciała niebieskie
Ciała niebieskie Jokhy Alharthi to rzadko spotykany czytelniczy diamencik. Choć na księgarnianych półkach leży coraz więcej „autentycznych opowieści” o życiu w „egzotycznych krajach”, często pisanych przez mieszkające na Bliskim czy Dalekim Wschodzie Polki, to współczesną literaturę z Półwyspu Arabskiego, niedoszukującą się sensacji czy niezwykłości, napisaną dobrym stylem, znaleźć dużo trudniej.
Amy Liptrot - Wygon
Debiut Amy Liptrot to poniekąd wyjątkowa książka, bo łącząca osobistą historię z pięknem przyrody. Na kartach Wygonu autorka dzieli się wspomnieniami dotyczącymi pogrążania się w alkoholizmie, a także kolejnymi krokami na nowej drodze życia.
Mark Z. Danielewski - Dom z liści
Dom z liści to książka będąca szczególnym eksperymentem. Jej forma i treść mogą wciągnąć czytelnika w stan poszukiwania prawdy.
Robert Silverberg - Człowiek w labiryncie
Człowiek w labiryncie to nawiązująca do antycznych motywów i ubrana w fantastycznonaukowy kontekst historia o wolnej woli oraz odpowiedzialności jednostki przed społeczeństwem.
Mai Mochizuki - Kawiarnia pod Pełnym Księżycem. Prawdziwe życzenie
Napisanie dobrej książki utrzymanej w klimacie realizmu magicznego to prawdziwa sztuka. Mai Mochizuki wciąż się to udaje. Kawiarnia pod Pełnym Księżycem. Prawdziwe życzenie nakłania do refleksji, wyciszenia i zwolnienia. Po lekturze do głowy przychodzi pytanie: "A jakie jest moje prawdziwe życzenie?".
John Scalzi - Towarzystwo Ochrony Kaiju
Towarzystwo Ochrony Kaiju to lekka, dynamiczna fantastyka, traktująca z przymrużeniem oka koncepcję światów równoległych w kontekście ochrony (niecodziennej!) przyrody.
Anthony Bale - Przewodnik średniowiecznego obieżyświata
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata to bardzo wartościowe opracowanie problematyki średniowiecznych podróży. Oczywiście najbardziej ucieszą się z niego fascynaci historii, ale odnajdą się w niej także sympatycy turystyki. Z Anthonym Bale'm trudno się nudzić.
Jack Vance - Kroniki Umierającej Ziemi
Ponad tysiąc stron magicznych przygód w świecie, który zainspirował nie tylko znaczną część rozrywkowej literatury fantasy, ale i położył podwaliny pod mechanizmy wielu gier RPG.
J.R.R. Tolkien - Łazikanty
Łazikanty to przepięknie wydana, urokliwa opowieść. Ale czy może być inaczej, gdy bohaterem jest pluszowy piesek? Tolkien nieraz pokazał, że potrafi pisać lżejsze teksty. To historia pełna ciepła i magii, która wbrew pozorom nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci.
Wojciech Chmielarz - Rodzinny interes
Dobrze, że trafił się nam w literaturze kryminalnej taki zawodnik, jak Wojciech Chmielarz. Bo on nawet jak przerysowuje, to robi to w odpowiedni sposób. Rodzinny interes, nowa część o Bezimiennym, to kolejny ewolucyjny krok tej interesującej postaci. Postaci, która trochę oddala się od wyjściowego założenia. To miał być bohater z pogranicza, niekoniecznie zły, ale i nie całkiem dobry.
Łukasz Orbitowski - Wróg
W swojej najnowszej powieści Łukasz Orbitowski zabiera nas w podróż przez wieki, w której miłość i wina splatają się w nierozerwalny węzeł. Czy naprawdę tak wiele zmieniło się od czasów starożytności? Wróg udowadnia, że nie.
Najlepsze książki 2024 roku - LISTOPAD
Andrzej Sapkowski - Rozdroże kruków
W Rozdrożu Kruków Andrzej Sapkowski wraca do przygód Geralta. W tym dziele wiedźmin ma ledwie zarysowany wąs i jest na bakier z łaciną. To powrót bardziej niż udany!
Michael Moorcock - Wieczny wojownik. Tom 1 i Wieczny wojownik. Tom 2
Pierwsze trzy powieści Michaela Moorcocka o Wiecznym Wojowniku - podróżującym przez czas i uniwersum, nieznającym spokoju wojowniku. Klasyczna seria fantasy, które podłożyła podwaliny pod współczesne oblicze tego gatunku.
Mary Beard - Cesarz Rzymu
Cesarz Rzymu z pewnością jest lekturą dla fascynatów historii, jednak nawet osoby dużo mniej zainteresowane tematyką powinny być usatysfakcjonowane po przeczytaniu książki. Autorka maluje bardzo kolorowe, choć w wielu miejscach niepełne, obrazy życia władców Rzymu.
Juan Cárdenas - Diabeł z prowincji
Diabeł z prowincji to króciutka powieść Juana Cardenasa, kolumbijskiego autora i scenarzysty, której przekład na angielski został uhonorowany nominacją do amerykańskiej National Book Award. Podtytuł, Bajki w miniaturach, dość dobrze oddaje nastrój kameralnej, a jednocześnie gęstej od znaczeń i sugestii historii.
Adrian Tchaikovsky - Dzieci czasu
Powieść przedstawiająca długoterminowe konsekwencje nie do końca udanych prób terraformacji obcych planet. Splatające się losy ewoluującej w przyspieszonym tempie cywilizacji inteligentnych pająków oraz wędrujących przez kosmos niedobitków ludzkości.
Al Pacino - Sonny Boy
Autobiografia Ala Pacino przeprowadza nas przez ważne etapy w życiu słynnego aktora. I tak, jak jego filmowa kariera, pełna jest fascynujących elementów.
Harry Harrison - Początki Stalowego Szczura
Nie są to pierwsze napisane powieści Stalowym Szczurze, kosmicznym awanturniku, ale przedstawiają początki jego nieco zwariowanej, pełnej przygód kariery.
Najlepsze książki 2024 roku - GRUDZIEŃ
Lavie Tidhar - Neom
Autor powraca do świata znanego ze Stacji Centralnej, czyli na Bliski Wschód przyszłości, gdzie tygiel kulturowy zostaje jeszcze wzmocniony powstaniem bramy do gwiazd. W tej powieści Tidhar wplata wątki mesjanistyczne, ale w nieoczywistym kontekście.
Najlepsze z 24h
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 29 lat
ur. 1983, kończy 42 lat
ur. 1965, kończy 60 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1962, kończy 63 lat