Najlepsze książki 2025 roku [lista aktualizowana]
Wybieramy najlepsze książki 2025 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.
Wybieramy najlepsze książki 2025 roku. Artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany, jeśli tylko nasi redaktorzy i współpracownicy natrafią na książkę, która jest warta polecenia.

Najlepsze książki 2025 roku - MARZEC
Jeff VanderMeer - Anihilacja
Anihilacja to nowa edycja znanej już w Polsce powieści Jeffa VanderMeera pod nieco zmienionym tytułem (wcześniej: Unicestwienie). W powieści wyprawa do tajemniczej Strefy X jest tylko pretekstem do przedstawienia podróży w głąb umysłu narratorki.

Suzanne Collins - Igrzyska śmierci: Wschód Słońca w dniu dożynek
Świat znany z Igrzysk śmierci kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic, a Suzanne Collins może nam je dawkować jeszcze bardzo długo. Z pewnością jest to dobre uzupełnienie rzeczywistości Panem i morderczych praktyk, obowiązkowe dla fanów serii.

Sylwia Dec - Balkony i demony
Debiut Sylwii Dec wiele obiecuje na przyszłość – lekkość pióra, bystre oko uważnego obserwatora rzeczywistości, przedstawionej w nieco krzywym zwierciadle, dużo humoru, nutę melancholii i wiele zieloności, bez której byłoby nam trudno żyć.

Kim Stanley Robinson - Błękitny Mars
Błękitny Mars to finałowy tom imponującej trylogii science fiction, z akcją sięgającą po raz pierwszy poza Marsa, ku Ziemi i innym planetom Układu Słonecznego.

Arturo Pérez-Reverte - Ostatnia zagadka
Ta klasyczna intryga kryminalna, inspirowana historiami o Sherlocku Holmesie i wyraźnie się do nich odwołująca, rozgrywa się wśród lokatorów hoteliku na niewielkiej greckiej wyspie.

Marek Maruszczak - Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć
Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć to książka, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy szukają połączenia wiedzy o przyrodzie z dobrą zabawą. Maruszczak udowadnia, że nauka o zwierzętach nie musi być nudna, a obserwacja przyrody może być pełna humoru i radości.

Peter Watts - Behemot
Behemot, tom zamykający Trylogię Ryfterów Petera Wattsa, stanowi kompilację pomysłów i rozwiązań fabularnych znanych z dwóch wcześniejszych części i za które czytelnicy cenią twórczość Kanadyjczyka.

James Islington - Wola Wielu
Wola Wielu to imponujących rozmiarów powieść Jamesa Islingtona, rozpoczynająca kolejną trylogię. Tym razem będą realia starożytnego Rzymu, dużo intryg i tajemnicza akademia. Jeśli podobała się Wam trylogia Licaniusa, nie będziecie zawiedzeni.

T. Kingfisher - Zagłada puka do drzwi
Nie da się ukryć, że T. Kingfisher sprawnie tworzy swoje wersje znanych baśni, a Zagłada puka do drzwi jest kolejną powieścią, którą udowadnia swój talent. Niewątpliwie dla osób już znających jej dzieła to kolejna dobra powieść do kolekcji, a dla osób, które z tą autorką nie miały dotąd styczności, jest to całkiem niezła pozycja na pierwsze zapoznanie się z nią.

Paulina Hendel - Wzgarda
Czy człowiek i ogr to dobrana para detektywów? W najnowszej powieści Pauliny Hendel – tak, to para doskonała, zwłaszcza gdy pomaga im pewna złodziejka, a pewien tubylec gotuje najlepsze żeberka na świecie. Zajrzyjmy do nowego świata autorki…

Najlepsze książki 2025 roku - KWIECIEŃ
James Kestrel - 5 grudniów
5 grudniów jest udanym miksem kryminału i powieści szpiegowskiej, ze szczyptą historii miłosnej i wielkoskalowymi, wojennymi wydarzeniami w tle. Autor dobrze rozkłada akcenty, cały czas podtrzymuje napięcie i – w większości przypadków – stara się unikać melodramatycznych tonów.

Jason Schreier - Play Nice. Powstanie, upadek i przyszłość Blizzarda
Play Nice. Powstanie, upadek i przyszłość Blizzarda to trzecia książka Jasona Schreiera, którą miałem przyjemność przeczytać — i zarazem trzecia, która wywarła na mnie duże wrażenie. To nie jest jedynie zbiór ciekawostek (choć i tych nie brakuje!) czy informacji, które można bez problemu znaleźć w internecie, ale rzetelna robota dziennikarska.

Arek Kowalik - Dźwięki ptaków
Dźwięki ptaków to debiutancki zbiór opowiadań o współczesnej Warszawie, śmiało żonglujący konwencjami i przedstawiający urozmaicony wachlarz bohaterów.

Cressida Cowell - Jak wytresować smoka
Jak wytresować smoka to pierwszy tom popularnej serii książek dla dzieci autorstwa Cressidy Cowell, która zyskała ogromną popularność na całym świecie – również dzięki udanej ekranizacji filmowej wyprodukowanej przez DreamWorks.

Leonard Gardner - Fat City
Fat City to uderzająco szczera opowieść o szarej codzienności półzawodowych bokserów w Kalifornii lat sześćdziesiątych XX wieku. Skromna, ale bardzo interesująca powieść.

Evin Cetin, Jens Liljestrand - Niech twoja matka płacze
Choć lektura Niech twoja matka płacze budzi trudne emocje, a przeżycia związane z pisaniem reportażu doprowadziły Cetin do rezygnacji z zawodu prawniczki, warto przeczytać tę stosunkowo krótką książkę, by lepiej zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się po drugiej stronie Bałtyku. I nie odwracać od tego wzroku.

Lee Su-yeon - Ostatni telefon
Lee Su-yeon, znana koreańska scenarzystka i autorka, w powieści Ostatni telefon podejmuje trudny temat żałoby. Radzi sobie z tym po mistrzowsku. To połączenie literatury obyczajowej i bardzo delikatnego wątku fantastycznego.

Christina Henry - Koszmar w Nibylandii
Powieść Koszmar w Nibylandii to coś więcej niż mroczna wersja klasyki. To przestroga. Gorzka bajka dla dorosłych. Opowieść o tym, że nie każdy uśmiech niesie ze sobą dobroć i że czasem to, co nas zachwycało jako dzieci, wcale nie było tak niewinne, jak myśleliśmy.

Najlepsze książki 2025 roku - MAJ
Jeremy Renner - Mój następny oddech
Jeśli spodziewaliście się zwyczajnej biografii gwiazdy Marvela i Mission: Impossible, możecie się zawieść. Jeśli natomiast czekaliście na poruszającą historię o traumatycznym wydarzeniu i motywacji do szybkiej rekonwalescencji, trafiliście w dziesiątkę.

- 1
- 2 (current)



naEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1991, kończy 34 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1985, kończy 40 lat
ur. 1986, kończy 39 lat

